שאלות ותשובות


information about osteopathy
שנן שר הוא בעל תואר במדעי האוסטאופתיה מלונדון.
הוא קיבל התואר מה British School of Osteopathy. התואר הוא 5000 שעות לימודר משך 4 שנות לימוד מלאות. הלימודים כוללים המדעים הרפואים ובמיוחד אנטומיה, אורתופדיה, ניורולוגיה. לשנן שר יש ניסיון רב ומומחיות המאפשרת לו לבנות עבור כל מטופל את תכנית הטיפול המתאימה לו, ומאפשרת להם לטפל בהצלחה רבה בבעיות אורטופדיות הקשורות למבנה הגוף והיציבה (מערכת השרירים והעצמות והשלד). הטיפול האוסטאופתי, המקצועי, והמסור שתקבלו במרפאתנו, מחזיר אותך, המטופל, לאיכות החיים הטובה שאליה אתה רגיל ועוזר לך במניעת חזרת הכאב.

רוב המטופלים צריכים סידרה של בין   2-5 טיפולים אוסטאופתים. לעתים קרובות אנו ממליצים 2-3 פגישות ב 10-12 הימים הראשונים, עם מרווחים שהולך וגודלים,  בהתאם להתקדמות. כל מטופל מגיב אחרת והאוסטאופת ידון איתך על הטיפול, הצפי, האבחנה והציפיות המציאותיות להחלמה. בקשר לפציעות כרוניות, מומלץ  לעשות טיפול מונע אם הפציינט רוצה. אז כאשר הפציינט כבר מרגיש יותר טוב, הטיפול יינתן במרווחים קבועים (פעם בחודש וכוגמה) ולמנוע הישנות הכאב.

במהלך ההריון הגוף עובר מגוון עצום של שינויים, הברור ביותר זה עלייה במשקל ושינויים ליציבה. ישנם גם שינויים פחות ברורים כמו ריכוך הורמונלי של הרצועות והמיקום הלא נוח של תינוק מתבגר. שילוב של שינויים אלה יכול לשים לחץ נוסף על המפרקים של העמוד השדרה והאגן. ולפעמים יכול להשפיע על היכולת של אישה להמשיך במשימות היום-יום.

הכאבים הנפוצים ביותר של נשים הרות הם:
– סיאטיקה
– כאב אגן הירכיים
– כאב גב תחתון
– כתף צוואר וכאב גב עליון
– כאבי אגן הירכיים, בעיות בירך וברגל.

טיפול האוסטאופתי גם יכול לעזור לאישה בהריון, להקל על כאב ואי נוחות הקשורים ל:

  • יציבה בהנקה
  • הרמת חפצים כבדים כגון כיסא תינוק ברכב ועגלות
  • הרמת תינוק

אוסטיאופתים משתמשים במגע, מניפולציה פיזית, מתיחות ועיסוי, שהם לגמרי בטוחים ועדינים עבור האם והתינוק. הטכניקות שהאוסטאופת משתמש לאישה בהריון נבחרות בקפידה ומותאמות כדי להתאים למטופל.

אוסטאופתיה היא דרך בטוחה ויעילה להתמודד עם התופעות האלו מההריון. הטיפול האוסטאופתי עוזר לגוף להתאים וליישר ככל שההריון מתקדם. זה מפחית אי נוחות וכאב וגורם להריון קל יותר.

הטיפול האוסטאופתי מאוד עדין ולא גורם לשום כאב או סבל מצד המטופל. בגלל שמטפלים בכאב  לפעמים, חלק מהתהליך של החלמה יש קצת ראקציה ל24 שעות אחרי הטיפול. הראקציה היא רק זמני ומצביע שהאיזור בתהליך של החלמה, שהגוף חייב לעבור.

אוסטאופתיה לתינוקות לא כואבת לתינוק בכלל. הטיפול והשיטה לגמרי שונה מהטכניקות שמשתמשות עם מבוגרים הטיפול לתינוקות לא גורם לשום סבל או כאב לתינוק.

התשובה היא "לא".

יש הבדל גדול בין רמת הלימודים של אוסטאופתיה בארץ. לצערי, אין רגולציה של המקצוע בארץ.  באנגליה, האוסטאופתיה נחשבת למקצוע פרא-רפואי מאד מבוסס. יש בה קרוב ל10,000 אוסטאופתים, עד כדי כך שכמעט בכל שכונה יש לפחות מרפאה אוסטאופתית אחת, וכאשר מישהו מתלונן על כאב גב אוטומטית יפנו אותו לתחום האוסטאופתיה. אוסטיאופת אנגלי מקבל תואר אוניברסיטאי שכולל 5000 שעות לימוד. תוכנית הלימודים כוללת רכישת ידע נרחב בתחומי האנטומיה, הפיזיולוגיה, האורטופדיה והנוירולוגיה, בהבנת התהליכים הפתולוגיים, באנליזה יציבתית ובאבחנה מבדלת. התוכנית דורשת עבודה מעשית בת 1500 שעות בקליניקה, תחת השגחתו של אוסטיאופת מוסמך. בארץ, לעומת זאת, אין רגולציה מסודרת בתחום האוסטאופתי, וכל אחד יכול אחרי קורס מזורז  להנפיק תעודות ולפתוח מרפאה לאוסטיאופתיה, מה שהופך את הציבור ללא ממוגן, את המצב המסוכן המוליד לא מעט חפערים החוגגים על תמימות הפציינטים. האוסטאופתיה מחייבת לימוד מעמיק כי היא בנויה על ענפים רפואיים רבים כאורתופדיה, אנטומיה ופיזיולוגיה. מומחה אוסטיאופתיה צריך לדעת לא רק איך לטפל אלא גם מתי לא לטפל.

הייחודיות של אוסטאופתיה נמצאת בבדיקה, באיבחון ובטיפול  האוסטאופתי.

האוסטאופת משתמש בשיטת אבחון הדומה לאיבחון רפואית קונבנציונאלית. אלא שבשונה מן האיבחון הקונבנציונאלית, הדיאגנוזה האוסטאופתית מקדישה תשומת לב ממוקדת, להערכת היציבה, והמערכת השרירים והעצמות של המטופל.

בשעת הבדיקה בוחן האוסטאופת את מכלול היחסים הדינאמיים בין חלקיה השונים של מערכת השרירים והעצמות, ולא רק את המפרקים לבדם. האוסטאופת מטפל הן בכאב והן באזורים הקשורים אליו. בדרך זו ניתן להגיע לשורש הבעיה המכאנית ולמנוע את הישנות הכאב.

הטיפול האוסטאופתי, כולל בעיקר שימוש בטכניקות ידניות עדינות שנותנות מענה לשרירים מכווצים, לרצועות נוקשות ודיסקים ולפרקים של השלד.

לפי השיטה האוסטאופתית – אין נוסחה אחת כוללת, לטיפול בכל בעיות הגב. הטיפול האוסטאופתי של כל פציינט, חייב להיות שונה, בהתאם למבנה גופו. אצל כל פציינט מקור הבעיה יכול להיות במקום אחר. כישרונו של האוסטאופת, אם כך, מתבטא ביכולתו לבחון מה מיוחד במבנה של כל פציינט ופציינט, ולטפל בו בהתאם לאבחנה המדויקת.

דרך הבדיקה האיבחון והטיפול הייחודיים אוסטאופתיה  פותרת בעיות של השלד בשורש ויכול למונעת צורך לניתוח?

כל פציינט הוא פרטני, וכל אחד שונה בכמות הטיפולים שהם צריכים. עם זאת, בעזרת הניסיון שלנו, ניתן לך הערכה לאחר שנאבחן את המקרה שלך. המספר טיפולים תלוי בכמה פקטורים לדוגמה איך לנפצעת. גורמים אחרים שהשפיעו על מספר הטיפולים כללו את חומרת הכאב בו אתה נמצא (רמת הכאב), אם יש לך כאב שמקרין לדוגמה לרגל, כמו אישיאס (שאולי מצביע על חלץ סביב העצב), וכמה זמן יש לך את הכאב. לגוגמה אם יש  שני אנשים אם כאבי גב דומים ולאחד יש את זה במשך 6 חודשים והשני 6 הימים. בדרך כלל ייקח יותר זמן לפציינט אם הסטוריה של 6 חודשים מהפציינט שסובל 6 ימים. הסיבה היא שהגוף כבר חיי עם הכאב 6 חודשים ועשה כל מני פיצויים בעקבות הכאב וצריך לטפל גם בהם לפתור את הבעיה בשורש

לעתים קרובות קל יותר להעריך כמה טיפולים יידרשו בטיפול השני שלך, ואז יהיה לנו מושג איך מגיבים לטיפול.

אצלינו הפציינט הממוצע צריך בין 2-5 טיפולים

בבריטניה, אוסטאופתיה היא מקצוע מאוד מבוסס אם חוק העיסוק באוסטאופתיה שעבר בפרליאמנט ב 1993. חוק האוסטיאופתיה, 1993 החוק עיסוק באוסטאופתי קובע  שרמת ההשכלה האוסטאופתית תהיה ברמה אקדמי עם תואר באוסטאופתיה עם טזה. בהתאם ההכשרה האוסטאופתית כוללת 4 שנות לימוד מלאות ו-5 שנות לימוד חלקיות (5,000 שעות לימוד ובהן 1,000 שעות של עבודה מעשית מודרכת). באנגליה, האוסטאופתיה היא אחד המקצועות המוגדרים כ"טיפול בריאותי ראשוני"  (Primary Health Care),  ובעולם המערבי בכלל, אוסטאופתיה היא מקצוע אקדמי לכל דבר ועניין המחייב קבלת רישיון ממשלתי. אוסטיאופתיה היא מקצוע בעל סטנדרטים מוסדרים וברורים בכל הנוגע ללימוד, להכשרה מעשית ולטיפול. סטנדרטים אלו נועדו להגן על ציבור המטופלים.

באיחוד הארופי יש הרבה רמות שונות להשכלה האוסטאופתית. יש מדינות עם חוק אוסטאופתי ויש שאין שום רגולציה.
יש כאן סיכום של כמה מדינות

גרמניה: תכנית של 480 שעות לרופאים שקיבלו את הסמכתם בגרמניה

הולנד ובלגיה: תואר ראשון במדעים. 5-4 שנות לימוד מלאות

שוויצריה: תואר ראשון במדעים. 5-4 שנות לימוד מלאות

צרפת, איטליה, ספרד ולטביה: ההכשרה שונה בבתי ספר שונים: לבעלי תואר ראשון במדעים ולבעלי תואר דוקטור – 4 שנות לימוד מלאות או 6 שנות לימוד בתכנית חלקית

במדינות אחרות:
אוסטרליה וניו-זילנד: חוק הכירופרקטיקה והאוסטיאופתיה (דרום אוסטרליה) חוק האוסטיאופתיה מס' 16, 2001 (דרום ווילס החדשה).

תואר ראשון ושני במדעי הטבע: 4 ו-5 שנות לימוד מלאות

אוסטאופתיה ארה"ב

בעלי תואר דוקטור לאוסטיאופתיה מוסמכים לרפואה ולביצוע ניתוחים בכל 50 המדינות. / כל מדינה קובעת את המבחנים ואת התהליכים לקראת מתן רישיון לרופאים. לבעלי תואר ראשון, שני דוקטור – 4 ו-5 שנות לימוד לאחר תואר ראשון.

בביקור ראשון אצל אוסטיאופת, האוסטאופת בודק את  ההיסטוריה הרפואית המלאה של המטופל ובוחן הן את הבעיה עצמה עליה התלונן המטופל. בדרך זו הוא מוודא שהבעיה היא מכאנית, דהיינו נובעת ממערכת השרירים ועצמות. ולא בעיה פתולוגית אחרת. כאשר נעשה האיבחון המלא, יסביר האוסטאופת את הבעיה ויתחיל בטיפול ידני. הטיפול עדין ואינו גורם לכאבים או אי נוחות. האוסטאופת אף יסביר כיצד למנוע את הישנות הכאב לדוגמה דרך תרגילים או מתיחות.

לאחר בחינת ההיסטוריה הרפואית השלמה של המטופל ואבחון הבעיה, משתמש האוסטאופת במגוון רחב של טכניקות ידניות עדינות.

בהן:

  • מניפולציות מפרקיות עדינות
  • עיסוי אוסטאופתי - עיסוי מיוחד שלא דומה לעיסוי אחר (למתוח הרקמות השרירים)
  • מתיחת הגידים והרצועות
  • ועוד מגוון טכניקות לשפר תפקודו של המפרקים

לאוסטיאופתים במרכז הישראלי לאוסטיאופתיה יש תואר אוניברסיטאי באוסטיאופתיה ונסיון רב מעל 27 שנות נסיון בתחום.

Call Now Buttonחייגו לשנן שר אוסטאופת