מה זה אוסטאופתיה 2019-09-06T17:05:18+02:00

הכל על אוסטאופתיה

טיפול אוסטאופתי כאבי גב

רפואה אוסטאופתית הנה רפואה משולבת, מוכרת ונפוצה במערב אירופה ובארה"ב. והיא .הוכיחה את יעילותה בטיפול בבעיות כמו: פריצת דיסק, כאבי גב, צוואר, ושאר המפרקים. אוסטאופתיה גם מטפלת בתינוקות לבעייות כמו טורטיקוליס רפלוקס ועוד.

מטרת הטיפול האוסטאופתי היא סילוק כאבים העכשווים, מניעת התקפי כאב עתידיים, ובנוסף מניעת הישנות הכאב. הטיפול במרכז הישראלי לאוסטאופתיה על ידי מומחים לאוסטאופתיה, מחזיר הפציינט לתפקוד היומיומי ולמעגל העבודה ולכן, לשיפור לאיכות החיים .

מה מיוחד ברפואה אוסטאופתית?

הייחודיות של אוסטאופתיה נמצאת בבדיקה, באיבחון ובטיפול האוסטאופתי.

האוסטאופת משתמש בשיטת אבחון הדומה לאיבחון רפואית קונבנציונאלית. אלא שבשונה מן האיבחון הקונבנציונאלית, הדיאגנוזה האוסטאופתית מקדישה תשומת לב ממוקדת, להערכת היציבה, והמערכת השרירים והעצמות של המטופל.

בשעת הבדיקה בוחן האוסטאופת את מכלול היחסים הדינאמיים בין חלקיה השונים של מערכת השרירים והעצמות, ולא רק את המפרקים לבדם. האוסטאופת מטפל הן בכאב והן באזורים הקשורים אליו. בדרך זו ניתן להגיע לשורש הבעיה המכאנית ולמנוע את הישנות הכאב.

הטיפול האוסטאופתי, כולל בעיקר שימוש בטכניקות ידניות עדינות שנותנות מענה לשרירים מכווצים, לרצועות נוקשות ודיסקים ולפרקים של השלד.

לפי השיטה האוסטאופתית – אין נוסחה אחת כוללת, לטיפול בכל בעיות הגב. הטיפול האוסטאופתי של כל פציינט, חייב להיות שונה, בהתאם למבנה גופו. אצל כל פציינט מקור הבעיה יכול להיות במקום אחר. כישרונו של האוסטאופת, אם כך, מתבטא ביכולתו לבחון מה מיוחד במבנה של כל פציינט ופציינט, ולטפל בו בהתאם לאבחנה המדויקת.

דרך הבדיקה האיבחון והטיפול הייחודיים אוסטאופתיה  פותרת בעיות של השלד בשורש ויכול למונעת צורך לניתוח?

ראיון ברדיו קול ישראל מה זה אוסטאופתיה ?

לדף על אוסטאופתיה לתינוקות

למידע על טיפול אוסטאופתיה מיוחד לתינוקות ללחוץ כאן

פציינטים מהמרכז הישראלי לאוסטאופתיה שעברו טיפול מספרים…

אבי בן 54 עשה 3 ניתוחים לפריצת דיסק

עבר שלושה ניתוחי גב לפריצת דיסק ושתי השתלות קיבועים בגב תחתון. שלא עזרו. הגיע למצב של ממש כיסא גלגלים שהרגליים לא יכולו ללכת. הוא פנה אלינו ואוסטאופתיה עזרה לו. היום משחק כדורסל וסקי מים ללא כאב

דן -בן 38 פריצת דיסק בגב עם סיאטיקה

דן סבל מכאבי גב אקוטי, סיאטיקה (הקרנה לרגל) וגרירת רגל בעקבות פריצת דיסק בגב. הרופאים המליצו על ניתוח. תוך 4 טיפולים אוסטאופתים, הוא מרגיש שיפור משמעותי בכאב ותיפקוד.

אלי מזרחי – בן 72 – בלט דיסק וסיאטיקה

אלי מזרחי מספר: אוסטאופתיה פתרה בעיתו של בלט דיסק וניוון דיסק.

ליאור פריצת דיסק סיאטיקה

ליאור בן 32: פריצת דיסק עם סיאטיקה , עשה צריבת דיסק שלא עזרה לו; מצא המענה באוסטאופתיה.

חיים בגיו – פריצת דיסק וסיאטיקה

חיים (ד"ר לביולוגיה) סובל מפריצת דיסק וסיאטיקה עם חולשה ברגל. תוך 3 טיפולים אוסטאופתים הוא מרגיש שנוי דרסטי בכאב ותיפקוד של הגב.

נירה-פריצת-דיסק

נירה סבלה מפריצת דיסק: עברה ניתוח. אחרי פרק זמן קצר הכאבים חוזרו. היא החליטה לנסות טיפול האוסטאופתי. אחרי 4 טיפולים אוסטאופתיים היא כבר לא מרגישה כאב וחזרה לתיפקוד מלא.

אביבה בת 80 – ספיינל סטנוזיס

פציינטית בת 80 שסבלה מספיינל סטנוזיס (שינויים ארטרוטים בגב). רופאים המליצו על ניתוח. היא החליטה לעשות אוסטאופתיה. אחרי 4 טיפולים אוסטאופתים, הרגישה הרבה יותר טוב, ויוכלה ללכת בלי כאב.

רוני-כאבי-ברכיים

רוני בן 49 עם פגיעה למניסקוס ושינויים ארטרוטים מספר

איזה השכלה עובר אוסטאופת מאנגליה?

osteopathy
המטפלים במרכז הישראלי לאוסטאופתיה בעלי תואר במדעי האוסטאופתיה מלונדון
, אותו קיבלו לאחר 4 שנות לימוד מלאות. האוסטאופתים אצלנו ניסיון רב ומומחיות המאפשרת להם לבנות עבור כל מטופל את תכנית הטיפול המתאימה לו, ומאפשרת להם לטפל בהצלחה רבה בבעיות אורטופדיות הקשורות למבנה הגוף והיציבה (מערכת השרירים והעצמות והשלד). הטיפול האוסטאופתי, המקצועי, והמסור שתקבלו במרפאתנו, מחזיר אותך, המטופל, לאיכות החיים הטובה שאליה אתה רגיל ועוזר לך במניעת חזרת הכאב. האוסטאופתים במרכז הישראלי לאוסטאופתיה קיבלו התואר מה British School of Osteopathy.

האם כל העוסקים באוסטאופתיה בישראל
עברו אותה הכשרה?

התשובה היא "לא". יש הבדל גדול בין רמת הלימודים של אוסטאופתיה בארץ. לצערי, אין רגולציה של המקצוע בארץ.  באנגליה, האוסטאופתיה נחשבת למקצוע פרא-רפואי מאד מבוסס. יש בה קרוב ל10,000 אוסטאופתים, עד כדי כך שכמעט בכל שכונה יש לפחות מרפאה אוסטאופתית אחת, וכאשר מישהו מתלונן על כאב גב אוטומטית יפנו אותו לתחום האוסטאופתיה. אוסטיאופת אנגלי מקבל תואר אוניברסיטאי שכולל 5000 שעות לימוד. תוכנית הלימודים כוללת רכישת ידע נרחב בתחומי האנטומיה, הפיזיולוגיה, האורטופדיה והנוירולוגיה, בהבנת התהליכים הפתולוגיים, באנליזה יציבתית ובאבחנה מבדלת. התוכנית דורשת עבודה מעשית בת 1500 שעות בקליניקה, תחת השגחתו של אוסטיאופת מוסמך. בארץ, לעומת זאת, אין רגולציה מסודרת בתחום האוסטאופתי, וכל אחד יכול אחרי קורס מזורז  להנפיק תעודות ולפתוח מרפאה לאוסטיאופתיה, מה שהופך את הציבור ללא ממוגן, את המצב המסוכן המוליד לא מעט חפערים החוגגים על תמימות הפציינטים. האוסטאופתיה מחייבת לימוד מעמיק כי היא בנויה על ענפים רפואיים רבים כאורתופדיה, אנטומיה ופיזיולוגיה. מומחה אוסטיאופתיה צריך לדעת לא רק איך לטפל אלא גם מתי לא לטפל.

מה יקרה בטיפול אוסטאופתי?

בביקור ראשון אצל אוסטיאופת, האוסטאופת בודק את  ההיסטוריה הרפואית המלאה של המטופל ובוחן הן את הבעיה עצמה עליה התלונן המטופל. בדרך זו הוא מוודא שהבעיה היא מכאנית, דהיינו נובעת ממערכת השרירים ועצמות. ולא בעיה פתולוגית אחרת. כאשר נעשה האיבחון המלא, יסביר האוסטאופת את הבעיה ויתחיל בטיפול ידני. הטיפול עדין ואינו גורם לכאבים או אי נוחות. האוסטאופת אף יסביר כיצד למנוע את הישנות הכאב לדוגמה דרך תרגילים או מתיחות.

דוגמה של טיפול אוסטאופתי לבעיית גב

לאחר בחינת ההיסטוריה הרפואית השלמה של המטופל ואבחון הבעיה, משתמש האוסטאופת במגוון רחב של טכניקות ידניות עדינות.

בהן:

* מניפולציות מפרקיות עדינות

* עיסוי אוסטאופתי

עיסוי מיוחד שלא דומה לעיסוי אחר
(למתוח הרקמות השרירים)

* מתיחת הגידים והרצועות

* ועוד מגוון טכניקות לשפר תפקודו של המפרקים

 האוסטיאופתים במרכז הישראלי לאוסטיאופתיה יש תואר אוניברסיטאי באוסטיאופתיה ונסיון רב מעל 24 שנות נסיון בתחום.

מעמד אוסטאופתיה בעולם

באנגליה, האוסטאופתיה היא אחד המקצועות המוגדרים כ"טיפול בריאותי ראשוני"  (Primary Health Care),  ובעולם המערבי בכלל, אוסטאופתיה היא מקצוע אקדמי לכל דבר ועניין המחייב קבלת רישיון ממשלתי. אוסטיאופתיה היא מקצוע בעל סטנדרטים מוסדרים וברורים בכל הנוגע ללימוד, להכשרה מעשית ולטיפול. סטנדרטים אלו נועדו להגן על ציבור המטופלים.

שאילות על אוסטאופתיה

כמה טיפולים אוסטאופתיים אצטרך?

 כל פציינט הוא פרטני, וכל אחד שונה בכמות הטיפולים שהם צריכים. עם זאת, בעזרת הניסיון שלנו, ניתן לך הערכה לאחר שנאבחן את המקרה שלך. המספר טיפולים תלוי בכמה פקטורים לדוגמה איך לנפצעת. גורמים אחרים שהשפיעו על מספר הטיפולים כללו את חומרת הכאב בו אתה נמצא (רמת הכאב), אם יש לך כאב שמקרין לדוגמה לרגל, כמו אישיאס (שאולי מצביע על חלץ סביב העצב), וכמה זמן יש לך את הכאב. לגוגמה אם יש  שני אנשים אם כאבי גב דומים ולאחד יש את זה במשך 6 חודשים והשני 6 הימים. בדרך כלל ייקח יותר זמן לפציינט אם הסטוריה של 6 חודשים מהפציינט שסובל 6 ימים. הסיבה היא שהגוף כבר חיי עם הכאב 6 חודשים ועשה כל מני פיצויים בעקבות הכאב וצריך לטפל גם בהם לפתור את הבעיה בשורש

לעתים קרובות קל יותר להעריך כמה טיפולים יידרשו בטיפול השני שלך, ואז יהיה לנו מושג איך מגיבים לטיפול.

אצלינו הפציינט הממוצע צריך בין 2-5 טיפולים

האם הטיפול האוסטאופתי למבוגרים כואב?

הטיפול האוסטאופתי מאוד עדין ולא גורם לשום כאב או סבל מצד המטופל. בגלל שמטפלים בכאב  לפעמים, חלק מהתהליך של החלמה יש קצת ראקציה ל24 שעות אחרי הטיפול. הראקציה היא רק זמני ומצביע שהאיזור בתהליך של החלמה, שהגוף חייב לעבור.

אוסטאופתיה לתינוקות לא כואבת לתינוק בכלל. הטיפול והשיטה לגמרי שונה מהטכניקות שמשתמשות עם מבוגרים הטיפול לתינוקות לא גורם לשום סבל או כאב לתינוק.

 מהי הטכניקת ה"קנאק " האוסטאופתי: מָנִיפּוּלַצְיָות האוסטאופתיות?

קודם כל אנחנו רוצים לציין שבמרפאה שלנו הטיפול האוסטאופתי מאוד עדין ולא אגרסיבי. כולל מָנִיפּוּלַצְיָות האוסטאופתיות. ואנחנו מדגישים שאנחנו יכולים לטפל בלי להשתמש בקנאקים אם הפציינט מעדיף.

 

אז מה זה הקנאק עצמו? זה לצליל שיוצא מהפרק, כאשר האוסטאופת משחרר הואקום שנוצר באותו פרק. זה דומה לצליל, ששומעים מהבקבוק קולה כאשר פותחים אותו ומשחרורים הואקום בקבוק. בידיים מקצועיות המניפולציה לא כואב בכלל, ויש לה השפעה מידית על הפרק שמגדיל את התנועה ומוריד כאב. 85% מהפציינטים מרגישים שינוי משמעותי מיד אחרי  הקנאק.

טכנקות  "הקנאק" שאוסטאופתים משמשים לעתים, והן נקראות ה-hvt. טכניקות משפיעות על מפרקי עמוד השדרה כדי להגדיל את טווח התנועה ולהרגיע את השרירים העמוקים שלא ניתן להגיע אליהם באמצעות עיסוי בלבד. טכניקות אלו, אינן מתאימות לכל אחד. טכניקה זו היא רק חלק קטן הממגוון הרחב של טכניקות שהאוסטאופת יכול להשתמש, בגלל זה הוא תמיד יכול לא להשתמש בקנאקים, אם המטופל אינו רוצה קנאקים. תמיד ניתן לשנות בקלות את סגנון הטיפול ולתאים אותו למטופל, וזה לא ישפיע על תוצאת של הטיפול.

מעמדה החוקי של האוסטיאופתיה וההכשרה המקצועית בארצות שונות:

תואר והכשרה

מעמד חוקי

מדינה

תואר ראשון ותואר שני (מי שהוסמכו לפני 1992 מחזיקים בתעודת הסמכה).

ההכשרה כוללת 4 שנות לימוד מלאות ו-5 שנות לימוד חלקיות (5,000 שעות לימוד ובהן 1,000 שעות של עבודה מעשית מודרכת).

חוק האוסטיאופתיה, 1993

בריטניה

ההכשרה שונה ממדינה למדינה:

גרמניה: תכנית של 480 שעות לרופאים שקיבלו את הסמכתם בגרמניה

הולנד ובלגיה: תואר ראשון במדעים.

5-4 שנות לימוד מלאות

שוויצריה: תואר ראשון במדעים.

5-4 שנות לימוד מלאות

צרפת, איטליה, ספרד ולטביה: ההכשרה שונה בבתי ספר שונים: לבעלי תואר ראשון במדעים ולבעלי תואר דוקטור – 4 שנות לימוד מלאות או 6 שנות לימוד בתכנית חלקית

הסמכה אירופית (מקצועות הרפואה והרווחה)

האיחוד האירופי

תואר ראשון ושני במדעי הטבע

4 ו-5 שנות לימוד מלאות

חוק הכירופרקטיקה והאוסטיאופתיה (דרום אוסטרליה)

חוק האוסטיאופתיה מס' 16, 2001 (דרום ווילס החדשה)

אוסטרליה וניו-זילנד

מטפלים שלמדו בישראל בעלי תעודה באוסטאופתיה. יש הבדל גודל ברמת בלימודים בישראל בין כל המכללות שמלמדות אוסטאופתיה בישראל. 

לא קיים חוק – אין רגולציה

אוסטאופתיה בישראל

לבעלי תואר ראשון, שני דוקטור – 4 ו-5 שנות לימוד לאחר תואר ראשון

בעלי תואר דוקטור לאוסטיאופתיה מוסמכים לרפואה ולביצוע ניתוחים בכל 50 המדינות. / כל מדינה קובעת את המבחנים ואת התהליכים לקראת מתן רישיון לרופאים

אוסטאופתיה ארה"ב

לסכם הכל על אוסטאופתיה

האוסטאופת משתמש בידע נרחב שלו באורטופתיה אנטומיה ופזיולוגיה של השלד, לאבחן מה אחראי על הכאב , זאת אומרת איזה רקמה, שריר רצועה דיסק או פרק. אז האוסטאופת מעריך לעומק את היחסים והאינטרגציה של כל חלקיה השונים בשלד. הוא מחפש איפה הפיצויים .של השלד בעקבות הכאב

אחרי האיבחון האוסטאופתי האוסטאופת פותר את הכאב עם טכניקות ידניות מיוחד לאוסטאופתיה כדי לפתור הכאב בשורש. דרך הטכניקות יש לאוסטאופת מענה לשרירים מכווצים, לרצועות לא גמישות, ודיסקים ולפרקים ויכול לשקם אותם ולהחזיר אותם לתיפקוד.

זה הדרך שאוסטאופתיה מטפלת בבעיות אורטאופדיות בשורש, ובהרבה מקרים יכולה חמנוע צורך לניתוח.

לקביעת תור עכשיו

תל אביב: מרפאה ברמת אביב
03-641-0110
ירושלים: מרכז רפואי ירושלים
02-566-9173

תתקשרו למרפאה